top of page

Управління проектами з драйвом! 

Як стати проектним менеджером?

 

Чи можна стати менеджером, а тим паче проектним менеджером, не покидаючи стін аудиторій університету ? Відповідь, майбуть, очевидна…  Адже прочитання сотень книг з проектного менеджменту та вивчення на пам’ять десятків інструкцій, регламентів  і правил не спроможне перетворити людину в ефективного проектного менеджера  без потрапляння в середовище реального проекту з реальним замовником та зацікавленими сторонами, з жорсткими обмеженнями в часі, ресурсах і грошах, зі стресовими дедлайнами  та конфліктами.
 

 У цьому контексті є вдале порівняння з людиною, яка хоче навчитися плавати. Поки вона не потрапить у воду, плавати – не навчиться. Ніякі інструкції і технології успіху олімпійський чемпіонів не допоможуть. Лише у водоймі видно, який потенціал плавця, як його потрібно розвивати та які інструменти застосовувати залежно від виду завдань. З іншої сторони ще жоден плавець, який плавав в «калюжах» і не вивчав з тренерами сучасні технології у цьому виді спорту, не виграв олімпійські ігри.
 

Тому підготувати проектного менеджера можна лише тоді, коли поряд із засвоєнням сучасних методів, інструментів, технологій під керівництвом викладачів (тобто формування професійних компетенцій – hard skills), час від часу «кидати його у воду» для набуття ним поведінкових якостей (особистісних здатностей – soft skills) таких як організація командної роботи, тайм-менеджмент, управління конфліктами, змінами, лідерство тощо.

Саме такий підхід ми застосовуємо на кафедрі менеджменту Національного університету водного господарства і природокористування при підготовці проектних менеджерів.

 

Ми змогли створити таку систему навчання, коли студенти набувають практичних компетенцій:

  • працюючи на посадах на віртуальному підприємстві у реальному режимі часу приймаючи рішення, спілкуючись з клієнтами, делегуючи повноваження і т.д. (детальніше про практику в НТЛ див. тут);

  • спілкуючись з провідними фахівцями і відвідуючи підприємства з сучасною практикою менеджменту;

  • керуючи проектами і приймаючи участь у проектних командах під час навчально-розважальних заходів.

 

Чому саме такі форми навчання ми застосовуємо?

Вибір не випадковий, а базується на фізико-психологічних особливостях людини. Давно доведено, що людина навчається краще, коли її вивести з зони комфорту. Стреси організм запам’ятовує надовго. Під час стресу в організмі людини відбуваються біохімічні реакції, які можуть мати, як позитивний, так і негативний вплив на фізичне і психічне здоров’я людини. Тут доречно згадати висновки американського вченого Ганса Сельє, який в своїй роботі «Стрес без дистресу» стверджує, що «повна свобода від стресу означає смерть… Всупереч поширеній думці, ми не повинні – і не в змозі – уникати стресу. Проте ми можемо використовувати його і насолоджуватися ним, якщо краще дізнаємося його механізми…». При аналітичній роботі, стрес може виникати лише внаслідок перевтоми, що негативно впливає на організм людини. Тому навчальний процес підготовки проектного менеджера повинен відбуватися в середовищі керованого позитивного стресу, коли, переживаючи моменти, особа, яка навчається, краще розуміє ситуацію і власні помилки. Такий підхід можна порівняти зі щепленнями від інфекцій. Невеликі концентрації бактерій провокують перебіг хвороби в дуже легкій формі, після чого в організмі формується імунітет від великих концентрацій цих мікроорганізмів. Так само і в процесі навчання, якщо організм потрапляє в зону позитивного стресу, він отримує не тільки досвід, а й імунітет та здатність боротися з набагато більшими  проблемами.

 

«ВЗТК-15». Як це було…

 

Чергову порцію «позитивного стресу» отримали учасники проекту «Виїздні збори трудового колективу ТОВ «Агробізнес» 2015» (ВЗТК-15) у травні-червні 2015 року. Кульмінацією проекту бува навчально-розважальний екскурсійний захід, що відбувся 9 червня 2015 року.


Студенти керували реальним проектом організації і проведення зборів трудового колективу нашого віртуального підприємства ТОВ "Агробізнес" на базі підприємств Рівненщини, де запроваджено сучасні практики і стандарти менеджменту.

У межах проекту, окрім заходів безпосередньо на об'єктах, було заплановано проведення навчальних і розважальних заходів на природі.
Цей проект ініціювали (виступили у ролі замовників) викладачі навчальних дисциплін «Управління проектами», «Управління інноваційними проектами», «Управління екологічними проектами» Руслан Костюкевич та Ольга Мандзюк.

 

Замість того, щоб вивчати сучасні стандарти проектного менеджменту на умовних кейсах, студенти 11 травня 2015 року розпочали планувати реальний проект під назвою «Виїздні збори трудового колективу – 2015» (ВЗТК-15).

 

Замовники поставили ряд вимог до проекту, що були занесені у статут проекту та реєстр вимог, основними з яких були:

1.      Проведення ініціації, планування, реалізації, контролю і завершення проекту  відповідно до процесів стандарту PMBOK 5th Edition (PMI, USA)

2.      Документування усіх процедур підготовки, реалізації і завершення проекту;

3.      Отримання 100 прихильників і 500 уподобань публікацій у створених спільнотах у Facebook і VK;

4.      Відвідання 2-х підприємств з сучасною практикою проектного та операційного менеджменту;

5.      Звітування директора віртуального підприємства ТОВ «Агробізнес» перед зборами трудового колективу про виконання контракту;

6.      Проведення не менше 4-х ділових навчально-розважальних ігор в умовах відпочинкового табору на природі.

 

Наперед зауважу, що майже всі вимоги «замовників» були виконані, а результати були успішно прийняті.
 

Сучасна практика проектного менеджменту на

ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря»

 

ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» став одним із перших учасників цього проекту, надавши можливість студентам та викладачам ознайомитися з сучасною практикою проектного менеджменту та організацією виробництва.

Керівник проектів і програм Юрій Бондар провів цікаву екскурсію по цехах, ознайомивши зі стандартами і практикою організації виробництва скляної тари. Спільно з керівником проектів Аленом Буателем він розповів про те, як організована система проектного менеджменту в організації. Цікаву екскурсію по музею «Консюмерс-Скло-Зоря» провела професіонал з розвитку персоналу Олена Король, яка розповіла про систему управління персоналом заводу, його історію, здобутки та перспективи.

 

Практика Theory of Constrains (ТОС) на ТОВ «Ескада- М»

 

Ще одним із учасників проекту стала молода й динамічна компанія ТОВ «Ескада-М», яка з радістю підтримує креативні освітні ініціативи та проекти. Вибір цієї компанії був не випадковим, адже це перша компанія в нашому регіоні, яка запровадила сучасну методологію управління операційною діяльністю Theory of Constrains (ТОС). Попри те, що під час занять студенти вивчали цю методологію та метод критичного ланцюга, який на ній побудований, безцінним досвідом було побачити, як це все працює на практиці.

 

Тетяна Ільїна (менеджер із запровадження ТОС) не лише розповіла про ключові засади теорії обмежень системи, але й показала як все це реалізовано на виробництві.  Кольорові наліпки, якими позначають пріоритетність замовлень, виявилися цілком реальними.

Ще одним відкриттям для усіх нас стала система управління персоналом та підходи до стратегічного управління, про які розповіла Альона Грибан. Цікавою і повчальною була історія становлення компанії, студентам сподобалися підходи до відбору персоналу, його розвитку , формування корпоративного духу. Не залишили байдужими всіх такі елементи корпоративної культури, як «дерево компанії», логотипи на чашках та ін. 

 

Залишиться у спогадах незабутня дружня атмосфера, яка створена в офісі та кава, якою пригощали студентів працівники компанії.  У багатьох студентів після екскурсії виникло бажання стати у майбутньому частиною команди Ескада-М.

 

Екскурсії на підприємства мали не лише пізнавальну, а й практичну мету. В результаті студенти – учасники поїздки – отримали запрошення на практику для участі у реальних проектах ПрАТ «Консюмерс Скло Зоря»,  а також заповнили «Анкети потенційних працівників» для участі у програмі формування кадрового резерву цього підприємства. В ТОВ «Ескада М» студенти також отримали можливість взяти участь у конкурсах на заміщення вакантних посад.

 

Щиро дякуємо адміністрації ПрАТ «Консюмерс Скло Зоря» та ТОВ «Ескада М» за цікаву і змістовну екскурсію. Особливо вдячні Тетяні Ільїній, Юрію Бондарю, Олені Король  за якісну організацію заходу.

 

Ми сподіваємося на подальшу співпрацю, завдяки якій ми зможемо надавати майбутнім фахівцям якісні практичні компетенції у сфері менеджменту та управління проектами, а нашим партнерам – сформувати якісний кадровий резерв, готовий до розвитку і досягнень.

 

«Викладачі-людожери» та «контакт з інопланетними цивілізаціями»

 

Велику дозу «позитивного стресу» отримали усі учасники проекту під час проведення навчально-розважальних ділових ігор, що відбувалися на мальовничій місцевості у волинських лісах.

 

Арт-менеджери – Богдан Кирилюк та Андрій Мельничук – провели захоплюючі рольові ігри, спрямовані на напрацювання комунікаційних, ділових, лідерських якостей менеджерів та формування  навичок командної роботи.

Особливо продуктивною була робота учасників у грі «Людожери», де викладачі грали роль племені людожерів на безлюдному острові, а студенти – потерпілих внаслідок загибелі корабля. Цікавою і захоплюючою була гра «Інопланетяни», під час якої напрацьовуються комунікативні навички.

На завершення напруженого дня учасники проекту проводили спортивні конкурси та співали пісні під гітару.

 

Відгуки та побажання учасників …

 

Менеджер проекту,

студент 5-го курсу Микола Полюшек-Василюк:

«…Важливим аспектом у підготовці висококваліфікованих менеджерів є практичні заняття, адже погодьтеся, що не можна стати хірургом не побувавши у операційній чи слюсарем, який не бував у цеху. От і керівництво кафедри менеджменту НУВГП вирішило не просто провести студентам екскурсію на виробництві, а у рамках вивчення курсу «Управління проектами» надали можливість студентам отримати безцінний практичний досвід в організації та реалізації проекту «Виїзні збори трудового колективу ТОВ " АГРОБІЗНЕС"». Мене було обрано керівником проекту, який потрібно було реалізовувати за стандартом PMBOOK -5.

 

В рамках проекту було сформовано проектну команду та розроблено ряд документів, яких вимагає стандарт. Учасниками проекту виступили студенти 3 та 5 курсів та викладачі, які 9 червня 2015 року відвідали підприємства «Ескада М» та «Консюмерс скло Зоря». На Ескаді не тільки студентів, але і викладачів зацікавила впроваджена ними у виробництво теорія обмежень (ТОС), дуже сподобався офіс компанії та корпоративний дух. Хоч вимоги, які ставлять перед працівниками власники компанії не прості, але більшість студентів після екскурсії дали відповідь, що не проти працювати в такій молодій та амбіційній компанії.

 

На «Консюмерс Скло Зоря» мене вразив технологічний процес виробництва скло тари, також сподобалось спілкування з керівником інвестиційних проектів Аланом, який розповів чимало цікавого.

 

Завершився проект неформальною вечерею у мальовничих лісах Волині, де всі мали можливість посмакувати шашликом та взяти участь у пізнавально-розважальних іграх. Моя особиста думка, що проект є успішний. Основні проблеми виникали з розробкою документів та з термінами підготовки, які ми прописали в статуті, але загалом все заплановане вдалося. Сподіваюся, що керівництво кафедри менеджменту врахує всі наші недоліки та допоможе їх не допустити нашим наступникам. Велика подяка підприємствам «Ескада М» та «Консюмерс Скло Зоря».

 

Директор віртуального підприємства ТОВ «Агробізнес»,

студентка 5-го курсу Катя Нікітіна

«…Після закінчення проекту звичайно важливим моментом є підбиття підсумків. Тому, моїм головним висновком після проходження усіх етапів планування та реалізації проекту є те, що самим важким моментом (можливо одним із) є саме планування та розробка документації проекту. Оскільки до початку реалізації проекту відбуваються зміни, виявляються нові вимоги зацікавлених сторін (якими потрібно управляти!), поява нових подій, що підлягають обов'язковому документуванню. Таким чином, потрібно весь час відповідати динаміці реалізації проекту та ретельно слідкувати за новою інформацією. 


Загальні враження від проекту позитивні, як для розвитку в плані проектного менеджменту, так і особистого…».

 

Менеджер з закупівель,

студент 5-го курсу Олександр Кирилюк

«…На відміну від керівника проекту і директора "Агробізнесу" я займався більш практичними аспектами проекту – я був менеджером із закупівель! Хоча надскладних завдань у мене не було, але я від результатів моєї роботи залежало дуже багато!

Від початку я був дещо скептично налаштований, коли почув про ідею організувати таке дійство! Але з кожним днем я все більше надихався ентузіазмом і запалом до проекту від наших керівників – і мені вже було цікаво, що ж з того вийде!

Скажу чесно – результат перевершив мої очікування! Я, як і всі учасники, отримав багато позитивних емоцій і почув цікавої та нової інформації!

Маленьким мінусом, на мою суб'єктивну думку, було те, що програма була дещо перевантажена як для одного дня, однак, як я вже сказав, – це моя суб'єктивна думка.

До плюсів проекту я відніс би:
- ШАЛЕНО ВЕСЕЛУ компанію учасників екскурсії;
- цікаву і пізнавальну інформацію як з офісу підприємств, так і з виробництва;
- класну розважальну програму (всі її компоненти).

Хочу подякувати всім, хто брав  участь у проекті "ВЗТК". Маю надію, що це не останній наш спільний проект!»

 

 

Р. Костюкевич, 19.06.2015 р.

Найближі події

© 2023 by HEAD OF THE CLASS. All rights reserved.             PR / T 123.456.7890 / F 123.456.7899 / info@mysite.com

  • w-facebook
  • w-googleplus
  • index1.jpg
  • index.jpg
bottom of page